Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r.
w Lisewie Malborskim

PEDAGOG

PROCEDURY POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZA (adresy i telefony)

PEDAGOG

mgr Ewa Górska

11.20  12.50

7.55 12.55

13.45 15.15

7.55 14.55

Szkolna Skrzynka Zaufania

Przy wejściu do szkoły (duży budynek) znajduje się  „skrzynka zaufania”, za pośrednictwem której każdy uczeń/rodzic/opiekun  może zgłaszać sformułowane pisemnie wnioski, uwagi  i propozycje.

„Skrzynka zaufania” zapewnia dyskrecję w sprawach osobistych, jak również daje możliwość przedyskutowania uczniowskich problemów i propozycji z dyrekcją i pracownikami szkoły. Osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie „skrzynki zaufania” jest psycholog i pedagog szkolny, którzy oceniają wagę i rodzaj informacji, a następnie zdają relacje dyrekcji szkoły i w porozumieniu z nią planują dalsze działania.

Do „skrzynki zaufania” dzieci i młodzież z naszej szkoły mogą wrzucać:

- listy dotyczące wszystkiego, czego nie lubią, czego się obawiają, co ich niepokoi, co chcieliby zmienić, co ich denerwuje, o czym boją się powiedzieć wprost: o kolegach, nauczycielach, o sobie,

- swoje pomysły, propozycje i sugestie dotyczące życia szkoły i działalności szkolnych organizacji

- swoje podziękowania i inne ciepłe słowa dla członków społeczności szkolnej.

Dzięki tej skrzynce uczniowie/rodzice/opiekunowie mają możliwość podzielić się informacjami o problemach naszej szkoły, swojej klasy czy też swoich  rówieśników, o których dorośli często nie mają pojęcia. W ten sposób dajemy szansę udzielenia pomocy wielu osobom, które doznają krzywdy, a które nie potrafią lub nie wiedzą, do kogo zwrócić się po pomoc. Dzięki listom i sygnałom wrzucanym do skrzynki możliwe jest reagowanie przez  „dorosłych” w sytuacjach kryzysowych, w celu zapewnienia uczniom niezbędnej pomocy i wsparcia. Funkcjonowanie skrzynki zakłada współpracę specjalistów i nauczycieli zatrudnionych w szkole oraz współpracę nauczycieli z uczniami i rodzicami.

Skrzynka stwarza nam wszystkim perspektywę na to, by w naszej szkole wszyscy czuli się bezpiecznie, by atmosfera w niej panująca służyła  nauce i prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Ponadto inicjatywność uczniów można wykorzystać w sposób korzystny dla rozwoju każdego ucznia i szkoły.

Dzięki skrzynce zaufania uczniowie mogą otrzymać pomoc ze strony dyrekcji szkoły, pedagoga ,nauczycieli, wychowawców i psychologa, w zależności od rodzaju zgłoszonej sprawy.